Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Господарський суд Хмельницької області є невід’ємною частиною системи господарських (арбітражних) судів України. Відповідно, суд зазнав істотних змін і перетворень, як і вся система господарських судів України в цілому.
Початки діяльності системи господарських судів можна знайти після утворення в СРСР (під час господарської реформи в 1921-1922 роках) арбітражних комісій. Зокрема, 16.11.1922р. згідно Постанови Раднаркому УРСР було організовано Вищу арбітражну Комісію УРСР. Поряд з державними арбітражними комісіями ще з 03.04.1922р. діяли Арбітражна комісія при Вищій раді народного господарства та арбітражні комісії при її місцевих органах (профбюро, губраднаргоспи). За характером діяльності арбітражні комісії нагадували суди.
Враховуючи, що на той час центр Подільської губернії був у м. Вінниця, то Подільську губернську арбітражну комісію було утворено у м. Вінниця у березні 1923р. Згідно територіально-адміністративного устрою того часу, спори суб’єктів господарювання, які розміщувались на території сучасної Хмельниччини, повинні були вирішуватися саме цією комісією. Першим її головою був заступник голови Подільського губернського суду – Долотов М.А. Відповідно до постанови ВУЦВК „Про ліквідацію губерній і перехід на триступеневу систему управління” та згідно рішення Президії Подільського губернського виконавчого комітету від 31.07.1925р. Подільську губернську арбітражну комісію розформовано.
12.04.1927р. при новоутвореному Вінницькому окружному виконавчому комітеті, який поширював свої повноваження на територію сучасної Хмельницької області, знову утворено арбітражну комісію (голова - Переяславський). Постановою ВУЦВК і РНК від 25.02.1931р. арбітражні комісії ліквідовані, а згідно Постанови ВУЦВК і РНК УРСР від 05.06.1931р. створені Державний Арбітраж при Раді народних Комісарів УРСР і міжрайонні органи державного арбітражу у містах Харків, Київ, Одеса, Дніпропетровськ і Сталіно. Оскільки м. Вінниця було віднесено до підвідомчості державного арбітражу м. Києва, то, відповідно, і суб’єкти господарювання майбутньої Хмельниччини були віднесені до цього державного арбітражу.
У зв’язку із утворенням в УРСР, згідно Постанови ВУЦВК від 09.02.1932р., 5 областей, у т.ч. Вінницької, в яку входила і територія сучасної Хмельницької області, при обласних виконавчих (організаційних) комітетах створено державні арбітражі. Відомо, що у 1933-34р.р. головним арбітром у Вінницькій області був Шафір, а у 1936р. Вдовиченко.
На підставі постанови Центрального виконавчого комітету СРСР від 22.09.1937р. утворено Кам’янець-Подільську область з центром у м. Кам’янець-Подільський шляхом виділення з Вінницької області. Тому безпосередній відлік літочислення господарського суду Хмельницької області розпочинається з 1938 року, коли у травні 1938 року при Кам’янець-Подільській обласній Раді депутатів трудящих у м. Кам’янці-Подільському було створено обласний державний арбітраж як відділ обласного виконавчого комітету. В цей час (з травня до жовтня 1938р.) обов’язки головного державного арбітра виконував заступник голови організаційного комітету Президії Верховної Ради УРСР по Кам’янець-Подільській області Щербак Пилип Кузьмич.
Постановою бюро Кам’янець-Подільського обкому КП(б)У та постановою організаційного комітету Президії Верховної Ради УРСР по Кам’янець-Подільській області у жовтні 1938 року першим головним державним арбітром було затверджено Кузьменка Михайла Трохимовича, який на вказаній посаді працював до червня 1939 року. Архівні документи за 1938-1939 роки свідчать, що штатну чисельність апарату було затверджено у кількості 12 осіб (постійно працювало 5 осіб – головний арбітр, арбітр, 3 консультанта та за сумісництвом 7 осіб). За 1938 рік надійшла 1001 позовна заява, вирішено 952 справи. У дохід бюджету стягнуто 73 180 крб. державного мита, при ставці 2% від ціни позову.
На початку 1939 року в державному арбітражі Кам’янець-Подільської області працювало 12 осіб: головний арбітр (Кузьменко М.Т.), старший консультант, консультант, бухгалтер, керуючий справами, секретар та 6 осіб за сумісництвом. За рік до арбітражу надійшло 1099 позовних заяв, а вирішено 1075 справ.
Нетривалий час у 1939 році обов’язки головного арбітра виконував завідуючий відділом харчової промисловості Кам’янець-Подільської області Яновський Михайло Григорович, який з травня 1939р. за сумісництвом працював арбітром.
Яновський Михайло Григорович
Постановою організаційного комітету Президії Верховної Ради УРСР по Кам’янець-Подільській області у листопаді 1939 р. на посаду головного державного арбітра області було затверджено Кучеренка Івана Трохимовича, який до цього обіймав керівні посади Держсільбанку УРСР.
У цей період у складі державного арбітражу Кам’янець-Подільської області було утворено 2 сектори. Штатна чисельність станом на 1.01.1940р. складала 12 осіб: головний арбітр, заступник головного арбітра, арбітр, старший консультант, два консультанта, керуючий справами, секретар 1-го сектору, секретар 2-го сектору, друкарка, бухгалтер, прибиральниця. На підставі постанови Ради Народних Комісарів УРСР у жовтні 1940 року штатну чисельність облдержарбітражу скорочено до 6 одиниць: головний арбітр, заступник головного арбітра, старший консультант, консультант, секретар, друкарка.
Протягом 1940 року до обласного державного арбітражу надійшло 1294 позовних заяв, арбітрами і консультантами вирішено 1185 справ. У дохід бюджету стягнуто 120320 крб. державного мита.
У 1941 році, напередодні Великої Вітчизняної війни, на підставі постанови Раднаркому СРСР, ЦК ВКП(б), Раднаркому УРСР та КП(б)У центр Кам’янець-Подільської області було перенесено з міста Кам’янця-Подільського до міста Проскурова (зараз - Хмельницький). Оскільки державний обласний арбітраж був відділом при обласному виконавчому комітеті, його також було переведено до міста Проскурова.
На період окупації області у роки Великої Вітчизняної війни (червень 1941р. – березень 1944р.) діяльність обласного державного арбітражу було призупинено. Свою діяльність державний арбітраж області відновив у складний післявоєнний період, після звільнення Кам’янець-Подільської області від фашистських загарбників. Архівні документи тих часів свідчать, що у 1944р. виконуючим обов’язки головного арбітра області був Сохатюк. Рішенням виконавчого комітету Кам’янець-Подільської обласної Ради депутатів трудящих у листопаді 1944р., у зв’язку з переведенням останнього на іншу роботу, головним арбітром державного арбітражу при виконавчому комітеті Кам’янець-Подільської обласної Ради депутатів трудящих затверджено Розмуса Григорія Йосиповича. На вказаній посаді Розмус Г.Й. працював до 24.05.1948р. і рішенням виконавчого комітету Кам’янець-Подільської обласної Ради депутатів трудящих від 22.05.1948р. був звільнений від виконання обов’язків головного арбітра облдержарбітражу за станом здоров’я. Виконання обов’язків головного арбітра було покладено на арбітра облдержарбітражу Полушкіна Павла Максимовича.
У архівах Хмельницької області відсутні документи на працівників, які працювали в обласному державному арбітражі до лютого 1951р., а також документи про діяльність арбітражу з березня 1944р. по січень 1966р. Збереглися лише відомості про те, що, відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР „Про затвердження структури і штатів управління Міністерства юстиції УРСР при облвиконкомах” від 20.05.1953р. №1049, державний арбітраж передано до системи Міністерства юстиції УРСР.
У лютому 1951р. на посаду арбітра державного арбітражу було призначено Саврія Степана Григоровича, а 16 березня цього ж року його затверджено головним арбітром державного арбітражу при Кам’янець-Подільському облвиконкомі.
У той час штатним розписом виконкому обласної Ради депутатів трудящих на 1951р. у держарбітражі області затверджено дві одиниці: головний арбітр та секретар-друкарка. Арбітром за сумісництвом був Годь Григорій Маркович, який працював юрисконсультом Кам’янець-Подільського облвиконкому.
Годь Григорій Маркович
На відзначення 300-річчя возз’єднання України з Росією, Указом від 16 січня 1954р., Президія Верховної Ради Української РСР перейменувала місто Проскурів у місто Хмельницький, а Кам’янець-Подільську область – у Хмельницьку. Відповідно змінено і назву арбітражу згідно Постанови Ради Міністрів Української РСР від 25 червня 1954 року №866.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької обласної Ради депутатів трудящих від 30 червня 1954 року виділено обласний державний арбітраж із обласного управління Міністерства юстиції УРСР при обласній Раді депутатів трудящих, підпорядкувавши його виконкому обласної Ради депутатів трудящих.
На підставі постанови Ради Міністрів Української РСР №48 від 14 січня 1963р. розпорядженням виконавчого комітету Хмельницької обласної Ради депутатів трудящих на посаду головного державного арбітра при виконкомі Хмельницької обласної промислової Ради депутатів трудящих затверджено Саврія С.Г. Останній на вказаній посаді працював до січня 1964 року і був звільнений від обов’язків головного державного арбітра розпорядженням виконавчого комітету Хмельницької обласної промислової ради депутатів трудящих №4-р від 04.01.1964р. у зв’язку з постановою Ради трудящих №4-р від 04.01.1964р. у зв’язку з постановою Ради Міністрів УРСР від 28.08.1963р. №985 „Про реорганізацію державних арбітражів при виконавчих комітетах обласних Рад депутатів трудящих УРСР”. На підставі вказаної постанови державний арбітраж при Хмельницькому облвиконкомі було ліквідовано.
Саврій Степан Григорович
Постановою Ради Міністрів УРСР №1294 від 19 листопада 1963р. затверджено Положення про міжобласні державні арбітражі при виконавчих комітетах обласних промислових Рад депутатів трудящих УРСР.
Арбітражні справи підприємств та організацій Хмельницької області з 01.01.1964р. по 12.01.1966р. розглядав новоутворений міжобласний арбітраж з центром у м. Вінниця. За інформацією господарського суду Вінницької області, на підставі розпорядження заступника голови виконкому Вінницької обласної промислової Ради депутатів трудящих до відання Вінницького міжобласного арбітражу зі штатними одиницями в кількості 11 осіб відносилось чотири області: Вінницька, Хмельницька, Тернопільська та Чернівецька. У той час до участі в розгляді арбітражних справ почали залучатись громадські арбітри. Рішенням виконкому Вінницької обласної Ради депутатів трудящих у червні 1965р. затверджено 25 державних арбітрів на громадських засадах, зокрема, по Вінницькій області – 10, Хмельницькій – 5, Тернопільській – 5 та Чернівецькій – 5. Громадськими арбітрами розглянуто 106 справ. Головою арбітражу у цей час був Ільченко Дмитро Федорович.
У зв’язку з економічною реформою 1965 року, яка визначила необхідність переходу до економічних методів управління, розширення прав підприємств, зміцнення планової і договірної дисципліни, необхідно було підвищувати роль державного арбітражу. Відповідно до постанови Ради Міністрів Української РСР „Про структуру місцевих державних арбітражів Української РСР та їх штати” від 31 грудня 1965р. №1278 у січні 1966 року при виконкомі Хмельницької обласної Ради депутатів трудящих знову було створено обласний державний арбітраж. Розпорядженням виконавчого комітету Хмельницької обласної Ради депутатів трудящих №14-р від 12.01.1966р. головним державним арбітром при виконкомі обласної Ради депутатів трудящих призначено учасника Великої Вітчизняної війни Телегу Івана Васильовича.
Телега Іван Васильович
У роки Вітчизняної війни Телега І.В. з серпня 1941 року по грудень 1943 року перебував у партизанському загоні, який вів боротьбу із фашиськими загарбниками на територіях Київської, Житомирської та Вінницької областей. З грудня 1943 по липень 1944 року в діючій армії був розвідником, командиром взводу розвідників 894 стрілкового полку 211 Чернігівської дивізії, яка входила до складу 38 Армії. Брав участь у звільненні м. Києва від німецьких окупантів, а також у Яси-Кишинівській операції по звільненню міста Львова. Під час боїв за місто Львів був важко поранений. За бойові заслуги відзначений орденом „Слави ІІІ ступеня”, орденом „Червоної Зірки”, у 1945 році – орденом „Вітчизняної війни І ступеня”, медалями: „За Перемогу над Німеччиною 1041-1945”, „20 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945”, двома медалями „За відвагу” та іншими ювілейними медалями. На посаді головного державного арбітра Телега І.В. пропрацював до червня 1986р. У 1966-1973р.р. в державному арбітражі області працювало чотири працівники: головний арбітр – Телега І.В., арбітр – Рябоконь Єлизавета Петрівна, арбітр – Комарова Ірина Георгіївна (з 1967), друкарка Макова Г.В. У цей час розглянуто справ: 1966р. - 1751; 1967р. - 2007; 1968р. - 2355; 1969р. - 1459; 1970р. - 2404.
Рябоконь Єлизавета Петрівна
Комарова Ірина Георгіївна
З вересня 1991 року по 2000 рік Рябоконь Є.П. – суддя арбітражного суду Хмельницької області. Нагороджена медаллю „Ветеран праці” (1983р.) та знаком „Почесний працівник арбітражного суду” (1992р.). У 1973 році Комарову І.Г. переведено в державний арбітраж при Одеському облвиконкомі, у якому вона працювала до 1994 року і звільнена у зв’язку з відставкою. Під час роботи Указом Президента України від 14.07.1992р. їй присвоєно звання „Заслужений юрист України”. Макова Г.В. у системі арбітражного (господарського) суду Хмельницької області на посаді секретар-друкарки працювала з січня 1966 року до 19 жовтня 2005 року. За майже сорок років роботи в Господарському суді Хмельницької області неодноразово заохочувалась керівництвом суду подяками та іншими видами заохочень. Постановою Ради Міністрів СРСР від 17 січня 1974 року „Про подальше вдосконалення організації й діяльності органів державного держарбітражу” були внесені зміни в організаційну структуру арбітражу, його завдання та функції, а Постановою Ради Міністрів УРСР від 30.05.1974р. №294 Державний арбітраж при Раді Міністрів УРСР реорганізовано в союзно-республіканський орган і затверджені нові Положення про Державний арбітраж при Раді Міністрів УРСР та Загальне положення про державні арбітражі при виконавчих комітетах обласних рад депутатів трудящих Української РСР.
Із введенням нових положень змінилась підвідомчість спорів, що розглядались держарбітражем, а також штатна чисельність працівників. Якщо раніше розглядались спори, які виникали під час укладення договорів на суму не більше 500 тис. крб., а при виконанні угоди – на суму не більше 5 тис. крб., то у ці роки держарбітражем такі спори розглядалися на суму не більше 2 млн. крб. і 15 тис. крб.
Згідно штатного розпису обласного державного арбітражу у 1974 році працювали: головний арбітр – Телега І.В., арбітр – Рябоконь Є.П, старший консультант – Балац Н.О., друкарка – Макова Г.В. З 1978 року Балац Ніна Олександрівна призначена арбітром державного арбітражу при Хмельницькому облвиконкомі.
Суттєві зміни в системі державного арбітражу відбулися у 1977 році після визнання його конституційним органом. Стаття 163 Конституції СРСР передбачала, що вирішення господарських спорів між підприємствами, установами та організаціями здійснюється органами державного арбітражу в межах їхньої компетенції. Організацію і порядок діяльності державного арбітражу визначив прийнятий 30 листопада 1979р. Верховною Радою СРСР Закон „Про державний арбітраж СРСР”. Згодом Радою Міністрів СРСР були затверджені Положення про Державний арбітраж при Раді Міністрів СРСР і Правила розгляду господарських спорів державними арбітражами.
Щодо кількості справ, то державним арбітражем при Хмельницькому облвиконкомі розглянуто справ: у 1974р. – 2914; у 1975р. – 2913; у 1976р. – 2663; у 1977р. – 2528; у 1978р. – 2601; у 1979р. – 2595; у 1980р. – 2690; у 1981р. – 2773; у 1982р. – 2744; у 1983р. – 3389; у 1984р. – 3317; у 1985р. – 3259; у 1986р. – 3196.
У жовтні 1986 року виконавчим комітетом Хмельницької обласної Ради народних депутатів на посаду головного державного арбітра Хмельницької області було призначено Бризіцького Валерія Івановича.
Бризіцький Валерій Іванович
Згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР „Про внесення змін і доповнень у законодавство Союзу РСР про Державний арбітраж”, який прийнято 18 лютого 1987 року, Державний арбітраж при Раді Міністрів УРСР було реорганізовано у Державний арбітраж Української РСР, а державні арбітражі при виконавчих комітетах обласних Рад народних депутатів – у державні арбітражі областей та міст. Постановою Ради Міністрів СРСР від 16 квітня 1988р. було затверджено нове Положення про Державний арбітраж СРСР і нову редакцію Правил розгляду господарських спорів державними арбітражами.
У 1987-1990 роках, напередодні утворення системи арбітражних судів, у державному арбітражі Хмельницької області працювали 7 працівників: головний державний арбітр (Бризіцький В.І.), заступник головного державного арбітра (Балац Н.О.), три арбітри (Рябоконь Є.П., Кочетова О. В., Дячук Т.В.), завідувач канцелярією (Макова Г.В.), друкарка (Дудник В.П.). За цей період арбітрами було розглянуто наступну кількість справ: 1987р. – 3493, 1988р. – 3874, 1989р. – 3419, 1990р. – 2988. Кочетову О.В. нагороджено медалями: „За доблесну працю. На відзначення 100-річчя з дня народження В.І. Леніна” (1970р.), „Ветеран праці” (1983р.), знаком „Почесний працівник арбітражного суду України” (1992р.). У листопаді 1990р. в.о. держарбітра державного арбітражу Хмельницької області призначено Кузнєцову Тетяну Михайлівну.
Майже одразу після утворення незалежної України Верховна Рада України 4 червня 1991 року прийняла Закон „Про арбітражний суд”. Ця дата є юридичним і фактичним початком діяльності господарських (арбітражних) судів як самостійної ланки судової влади. Вперше в історії Української держави було законодавчо закріплено принцип незалежностісуддів у вирішенні всіх господарських спорів, що виникають між суб’єктами господарювання. Розгляд і вирішення усіх спорів між суб’єктами господарювання – юридичними особами незалежно від форм власності, а у передбачених законом випадках – і за участю органів державної влади і управління, було віднесено до компетенції тільки арбітражних судів.
На підставі Закону України „Про арбітражний суд” від 4 червня 1991 р. державний арбітраж Хмельницької області реорганізовано в арбітражний суд Хмельницької області. Постановою Верховної Ради України „Про призначення голів арбітражних судів Кримської АРСР, областей та міста Києва” від 31 січня 1992 року №2082-ХП Бризіцького В. І. було призначено головою арбітражного суду Хмельницької області, який на вказаній посаді працював до 15 травня 2003р. і був звільнений із займаної посади Верховною Радою України у зв’язку з відставкою. За вагомі досягнення у праці Указом Президента України від 18 жовтня 1997р. Бризіцькому В.І. присвоєно почесне звання „Заслужений юрист України”. Його нагороджено почесною відзнакою Вищого господарського суду України „Знак Пошани” (2001р.), знаком „Почесний працівник арбітражного суду” (1992р.), знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2004р.).
Із збільшенням кількості справ збільшилась і штатна чисельність працівників суду. У 2000 році в арбітражному суді області штатну чисельність працівників було затверджено у кількості 52 одиниці: керівництво суду – 3; суддів – 17; спеціалістів – 18; інших працівників – 14. У суддівський корпус в цей час входили: Бризіцький Валерій Іванович (голова суду), Балац Ніна Олександрівна (перший заступник голови), Грамчук Ігор Васильович (заступник голови), судді: Рябоконь Єлизавета Петрівна, Кузнєцова Тетяна Михайлівна, Дячук Тетяна Вікторівна, Баула Лідія Петрівна, Танасюк Олена Євгенівна (у апараті суду працює з 1994 року), Крамар Сергій Іванович, Степанюк Анатолій Германович, Олійник Юрій Петрович, Радченя Дмитро Іванович (у апараті суду працює з 1992 року), Шпак Віктор Олександрович, Матущак Олег Іванович.
Кузнєцова Тетяна Михайлівна
Кочетова Ольга Василівна
Статистичні дані 1991 - 1999 років свідчать, що при надходженні до суду 31239 позовних заяв, суддями розглянуто 25 505 справ. Зокрема: у 1991р.- 2748, у 1992р.- 2885, у 1993р. - 2097, у 1994р. - 1486, у 1995р. - 1423, у 1996р. - 2090, у 1997р. - 3556, у 1998р. - 4489, у 1999р. - 4731.
На підставі Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про арбітражний суд” від 21.06.2001р. №2539 – ІІІ та Указу Президента України „Про утворення апеляційних господарських судів та затвердження мережі господарських судів України” від 11.07.2001р. №511/2001 арбітражний суд Хмельницької області перейменовано в господарський суд Хмельницької області. На виконання даного Закону та Указу було створено 7 апеляційних господарських судів, у т.ч. Львівський апеляційний господарський суд, юрисдикція якого розповсюджувалась на господарський суд Хмельницької області. Проте через перевантаженість за кількістю переглянутих справ, згідно Закону України „Про судоустрій України” та Указу Президента України від 30.05.2002р. №499/2002 „Про утворення Житомирського та Запорізького апеляційних господарських судів та внесення змін до мережі та кількісного складу суддів господарських судів України”, було утворено Житомирський апеляційний господарський суд та віднесено до його юрисдикції господарські суди Вінницької, Житомирської, Хмельницької областей та, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року №557-р, збільшено граничну чисельність працівників апаратів господарських судів. Законом України „Про судоустрій і статус суддів” від 07.07.2010р. №2453-VI та Указом Президента України „Питання мережі господарських судів України” від 12.08.2010р. №811/2010 було ліквідовано Житомирський апеляційний господарський суд, а територіальну юрисдикцію Рівненського апеляційного господарського суду поширено на Хмельницьку область.
У 2004 році штатний розпис господарського суду Хмельницької області затверджений вже у кількості 111 одиниць: голова суду, два заступника голови суду, 18 суддів, 4 начальники відділів, радник голови суду, помічник голови суду, два помічники заступників голови суду, 18 помічників суддів, 21 секретар судових засідань, 17 спеціалістів, 2 судових розпорядника, старший секретар суду, 3 секретарі суду, 20 інших працівників.
У період 2001-2004р.р. суддями господарського суду області призначено Гладюка Юрія Васильовича, Магеру Василя Віталійовича, Муху Миколу Євгеновича, Димбовського Вячеслава Вікторовича (у апараті суду працює з 1993 року), Саврія Віктора Анатолійовича, Розізнану Інну Вікторівну, Виноградову Валентину Володимирівну (у апараті суду працює з 1995 року), Гладія Сергія Віталійовича, Вибодовського Олександра Дмитровича, Огородніка Костянтина Михайловича.
Указом Президента України №1483/2003 від 24.12.2003 р. на посаду голови господарського суду Хмельницької області призначено Балац Ніну Олександрівну, яка у системі господарських (арбітражних) судів працювала з липня 1974 року спочатку старшим консультантом, арбітром, заступником головного державного арбітра обласного державного арбітражу, а з липня 2000р. - першим заступником голови арбітражного суду. За високий професійний рівень, значний досвід роботи Балац Н.О. удостоєна багатьох відзнак. Так, Указом Президента України від 30.05.2001 р. №376/2001 їй присвоєно почесне звання „Заслужений юрист України”, у грудні 2008р. Указом Президента України №1159/2008 від 12.12.2008р. нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня. Крім того, Балац Н.О. нагороджено знаками „Почесний працівник арбітражного суду України”, „Почесний працівник господарського суду України”, Почесною відзнакою ІІ ступеня Вищого арбітражного суду України, „Ветеран господарських судів України”. На посаді голови суду Балац Н.О. працювала до виходу у відставку 07.10.2010р. згідно Постанови Верховної Ради України.
Балац Ніна Олександрівна
З 1992 року суддею (арбітром) господарського суду Хмельницької області працювала Баула Лідія Петрівна, яка призначена на посаду Постановою Верховної Ради України №2486-ХІІ від 19 червня 1992 року. Баула Л.П. входила до складу судової колегії з розгляду справ про банкрутство та справ, пов’язаних із захистом права на об’єкти інтелектуальної власності, була головуючою цієї колегії.
За високий професійний рівень, значний досвід роботи Баула Л.П. Нагороджена знаками „Почесний працівник арбітражного суду” (1995р.), „Почесний працівник господарського суду України” (2004р.), Почесною відзнакою Вищої ради юстиції (2005р.), „Ветеран господарського суду України” (2012р.). Суддя Баула Л.П. Постановою Верховної Ради України №214-VII від 18.04.2013 року звільнена з посади судді у зв’язку із відставкою.
Баула Лідія Петрівна
З 1991 року суддею (арбітром) господарського (арбітражного) суду Хмельницької області працювала Дячук Тетяна Вікторівна, яка призначена на посаду Постановою Верховної Ради України №2486-ХІІ від 19 червня 1992 року. Дячук Т.В. входила до складу судової колегії з розгляду справ про банкрутство та справ, пов’язаних із захистом права на об’єкти інтелектуальної власності. З лютого 2012 по травень 2015 року Дячук Т.В. - заступник голови суду. Згідно із Постановою Верховної Ради України №788-VIII від 12.11.2015 „Про звільнення суддів” Дячук Т.В. звільнена з посади судді у зв’язку з відставкою.
Дячук Тетяна Вікторівна
За високий професійний рівень, значний досвід роботи Дячук Т.В. нагороджена знаком „Почесний працівник арбітражного суду України” (1994р.), знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2005р.), ювілейним знаком „15 років господарським судам України” (2006р.), почесною відзнакою Вищої ради юстиції (2006р.), пам’ятним знаком „Ветеран господарського суду України” (2011р.), а також з нагоди 90-річчя утворення в Україні арбітражно-судової системи ювілейною медаллю за працю понад 25 років (2012р.).
Понад 22 роки (з листопада 1991 року по лютий 2014 року) у господарському суді області працювала Зиска Галина Федорівна. З них майже 5 років (з грудня 2013 року по липень 2008 року) Зиска Г.Ф. очолювала загальний відділ суду. За сумлінну працю Зиска Г.Ф. нагороджена відзнакою „Почесний працівник господарського суду” (2006р.), ювілейним знаком „15 років господарським судам України”, багатьма грамотами та подяками.
Майже 20 років (1997-2017 роки) роботі у суді присвятив Олійник Юрій Петрович. Олійника Ю.П. призначено на посаду судді господарського (арбітражного) суду Хмельницької області указом Президента України №1245/97 від 6 листопада 1997 року та згодом обрано на посаду судді безстроково постановою Верховної Ради України №335-ІV від 28 листопада 2002 року.
Олійник Юрій Петрович
У період серпень 2008 року - січень 2015 року Олійник Ю.П. - заступник голови суду згідно рішення Ради суддів України від 18 січня 2008 року, рішення Вищої ради юстиції від 16 травня 2013 року, рішення зборів суддів господарського суду області від 30 травня 2014 року.
Рішенням Вищої ради правосуддя №1645/0/15-17 від 20 червня 2017 року Олійника Ю.П. звільнено з посади судді у зв’язку із поданням заяви про відставку.
За високий професійний рівень, значний досвід роботи Олійника Ю.П. нагороджено знаками „Почесний працівник господарського суду України” (2005р.), Ювілейним знаком Вищого господарського суду України „20 років господарським судам України” (2011р.), знаком Вищого господарського суду України „За сумлінну працю” (2014р.).
Понад 25 років (з 1992 року) роботі у суді присвятив Радченя Дмитро Іванович, з них 19 років на посаді судді (з 1998 року). На посаду судді Радченя Д.І. був призначений указом Президента України №1271/98 від 18 листопада 1998 року та у подальшому обраний на посаду судді безстроково постановою Верховної Ради України №1591-ІV від 04 березня 2004 року. Радченя Д.І. працював у складі третьої судді колегії, яка спеціалізується на розгляді справ про банкрутство та справ, пов’язаних з банкрутством. З посади судді Радченю Д.І. звільнено 13 червня 2017 року Рішенням Вищої ради правосуддя №1530/0/15-17 у зв’язку із поданням заяви про відставку.Суддю нагороджено знаками „Почесний працівник арбітражного суду України” (2000р.), Ювілейним знаком Вищого господарського суду України „15 років господарським судам України” (2006р.), а також Ювілейною медаллю з нагоди 90 річниці утворення в Україні арбітражно-судової системи за працю понад 30 років.
Радченя Дмитро Іванович
З 1999 року суддею господарського (арбітражного) суду Хмельницької області працював Шпак Віктор Олександрович, якого призначено на посаду судді указом Президента України №1246/99 від 30 вересня 1999 року та обрано на посаду судді безстроково постановою Верховної Ради України №1857-ІV від 24 червня 2004 року. Шпак В.О. входив до складу другої судової колегії, яка спеціалізується на розгляді справ зі спорів, що виникають при укладенні, зміні, розірванні договорів; справ, пов’язаних із земельними відносинами.Рішенням Вищої ради правосуддя №1883/0/15-17 від 27 червня 2017 року Шпака В.О. звільнено з посади судді у зв’язку із поданням заяви про відставку.Суддю нагороджено грамотою Вищого господарського суду України та Ради суддів господарських судів України (2006р.); нагрудним знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2006р.); Почесною грамотою Житомирського апеляційного господарського суду (2006р.); Почесною грамотою Вищого господарського суду України та Ради суддів господарських судів України (2008р.); нагрудним знаком „За служіння Закону” (2017р.).
Шпак Віктор Олександрович
З 2002 року суддею господарського суду Хмельницької області працював Магера Василь Віталійович, призначений на посаду судді указом Президента України №712/2002 від 13 серпня 2002 року та обраний на посаду судді безстроково постановою Верховної Ради України №238-VІ від 20 березня 2008 року. Магера В.В. входив до складу четвертої судової колегії, яка спеціалізується на розгляді справ зі спорів що виникають із захисту права власності; що виникають із захисту права на об’єкти інтелектуальної власності; із застосування антимонопольного законодавства; про визнання недійсними договорів. Рішенням Вищої ради правосуддя №1878/0/15-17 від 27 червня 2017 року Магеру В.В. звільнено з посади судді у зв’язку із поданням заяви про відставку. Суддю нагороджено Почесною грамотою ВГС України та Ради суддів України з врученням пам’ятного знаку (2004р.); грамотою Вищого господарського суду України та Ради суддів господарських судів України (2006р.); Почесною грамотою Житомирського апеляційного господарського суду (2008р.); Почесною відзнакою „Знак Пошани” (2017р.).
Магера Василь Віталійович
Також 23 роки (з листопада 1991 року по жовтень 2014 року) у господарському суду області пропрацювала Кушнір Марія Василівна, з них понад 13 років на посаді головного бухгалтера (вересень 1991 - січень 2005 року) та понад 4 роки - начальника планово-фінансового відділу - головного бухгалтера (лютий 2011 року - жовтень 2015 року). За багаторічну сумлінну працю Кушнір М.В. нагороджена знаком „Почесний працівник арбітражного суду України” (1999р.), ювілейним знаком „15 років господарським судам України” (2006р.), багатьма грамотами та подяками.
Як свідчать статистичні дані, за період з 2000 по 2010 рік суддями господарського суду Хмельницької області було розглянуто 69299 справ, з яких у 2000р. – 5046, у 2001р. – 6161, у 2002р. – 6734, у 2003р. – 6373, у 2004р. – 5847, у 2005р. – 7642, у 2006р. – 8533, у 2007р. – 10505, у 2008р. – 6943, у 2009р. – 2854 та у 2010р. – 2661. З них найбільшу кількість склали майнові справи (понад 70 % від загальної кількості розглянутих справ), спори, що виникають при укладенні, зміні та розірванні договорів, а також визнанні їх недійсними, спори про визнання актів недійсними. З 1993 по 2010 роки судом розглянуто 3795 справ про визнання суб’єктів господарювання банкрутами.
Протягом 2011 – 2012 років суддями господарського суду області розглянуто 4116 справ. Структуру розглянутих господарським судом справ складали справи з майнових спорів щодо виконання господарських договорів та з інших підстав (2874), справи з інших позадоговірних немайнових спорів (243), справи про банкрутство суб’єктів підприємництва (308), справи зі спорів про укладення, зміну, розірвання договорів та визнання їх недійсними (527), справи зі спорів про визнання актів недійсними (162), та інші.
Упродовж 2013-2017 років судом розглянуто 12316 справ та заяв. Структуру розглянутих господарським судом справ та заяв склали справи зі спорів, що виникають при укладенні, зміні, розірванні господарських договорів та визнанні їх недійсними (481), справи з майнових спорів, що виникають при виконанні господарських договорів та з інших підстав (5020), справи про банкрутство (5225), справи зі спорів між господарським товариством та його учасником, що виникають з корпоративних відносин (74), справи зі спорів, що виникають із земельних відносин (678), справи зі спорів, що виникають з інших недоговірних відносин (823), справи, спори у яких пов’язані із захистом права інтелектуальної власності (15).
У період 2008-2012рр. суддями господарського суду Хмельницької області призначено Смаровоза Михайла Васильовича, Заверуху Сергія Володимировича, Яроцького Андрія Миколайовича, Заярнюка Івана Володимировича, Субботіну Людмилу Олександрівну, Музику Максима Васильовича (переведений із господарського суду Рівненської області).
У 2014 році суддею господарського суду призначена Кочергіна Валентина Олександрівна (переведена із Рівненського господарського суду).
Станом на 1 січня 2016 року штатний розпис господарського суду Хмельницької області затверджений у кількості 103 штатні одиниці: 22 судді (у т.ч. керівників – 2), державних службовців - 68, службовців - 11, інших працівників – 2.
Довгий час на різних посадах у апараті суду працювали та/або працюють такі працівники як Зиска Г.Ф., Кушнір М.В., Місінькевич Л.В., Вальчук І.М., Губар Є.М., Гранчук О.М., Котик О.І., Малик Н.М., Лотоцька О.Б., Мельник М.В., Кирилюк, Н.А., Цимбал Н.П., Шановна О.В., Журба В.Л., Макоціна Ю.П., Хрущ С.Г., Шахін О.Я.
Із складу працівників господарського суду області поповнювався суддівський корпус України. Зокрема, колишній суддя Господарського суду Хмельницької області Огороднік К.М. працює у Верховному Суді, колишні судді Господарського суду Хмельницької області Саврій В.А. та Розізнана І.В. працюють суддями у Північно-західному апеляційному господарському суді. Гончарук М.М. суддя у відставці Апеляційного суду Вінницької області, Степанюк А.Г. та Жельне С.В. працюють суддями відповідно Шостого апеляційного адміністративного суду та Господарського суду Харківської області, а колишні працівники апарату суду працюють суддями у Хмельницькому окружному адміністративному суді (Фелонюк Д.Л., Ковальчук А.М.), Матущак В.В. працює суддею Західного апеляційного господарського суду, у Хмельницькому міськрайонному суді (Приступа Д.І., Сарбей О.Ф., Чевилюк З.А.), у Кам'янець - Подільському міськрайонному суді (Стельмах Д.В.), голова Волочиського районного суду Хмельницької області (Ніколова С.В.), у Шепетівському міськрайонному суді Хмельницької області (Огороднік І.В.).
З набранням чинності Закону України „Про судоустрій і статус суддів” від 07.07.2010р. визначено правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні з метою захисту прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів держави на засадах верховенства права. Визначено систему судів загальної юрисдикції, статус професійного судді, встановлено систему і загальний порядок забезпечення діяльності судів.
Відповідно до рішення Вищої ради юстиції №1240/0/15-к від 22.11.2010р. на посаду голови господарського суду Хмельницької області призначено Крамара Сергія Івановича, який з 2004р. обіймав посаду заступника голови суду. Рішенням Вищої ради юстиції №8/0/15-12 від 24.01.2012 р. суддю Дячук Тетяну Вікторівну призначено на посаду заступника голови суду, а також рішенням №238/0/15-13 від 16.05.2013 року суддю Олійника Юрія Петровича - на посаду заступника голови господарського суду Хмельницької області (на посаді заступника голови суду працює з 2008 року).
Згідно частини другої ст.20 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” (в редакції Закону України „Про відновлення довіри до судової влади в Україні” від 08 квітня 2014 року № 1188-VII) голова місцевого суду, його заступник призначаються на посади строком на один рік шляхом таємного голосування із числа суддів цього суду, але не більш як на строк повноважень судді. Голова місцевого суду, його заступник призначаються на посади шляхом таємного голосування більшістю від кількості суддів, які працюють у відповідному суді.
15 квітня 2014 року на виконання вимог вказаного Закону та у відповідності до схвалених рішенням Ради суддів господарських судів України №299 від 11 квітня 2014 року Рекомендацій про порядок призначення на посаду голови місцевого господарського суду, його заступника, голови апеляційного господарського суду, його заступників, секретарів палат апеляційного господарського суду, голови Вищого господарського суду України, його заступників та секретарів палат у приміщенні господарського суду Хмельницької області відбулись збори суддів, на яких шляхом таємного голосування більшістю від кількості суддів на посаду голови суду призначено Крамара Сергія Івановича.
На зборах суддів 12 травня 2014 року на посаду заступника голови суду призначено Дячук Тетяну Вікторівну, та на зборах суддів 30 травня 2014 року на посаду заступника голови суду призначено Олійника Юрія Петровича.
Згідно частини другої ст.20 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” (в редакції Закону України „Про забезпечення права на справедливий суд” від 12 лютого 2015 року № 192-VIII) голова місцевого суду, його заступник, голова апеляційного суду, його заступники, голова вищого спеціалізованого суду, його заступники обираються на посади строком на два роки, але не більш як на строк повноважень судді, шляхом таємного голосування більшістю від кількості суддів, які працюють у відповідному суді.
На виконання вимог вказаного закону на зборах суддів 14 квітня 2015 року шляхом таємного голосування головою суду терміном на два роки обрано Крамара Сергія Івановича. На зборах суддів 22 травня 2015 року на посаду заступника голови суду терміном на два роки обрано Муху Миколу Євгеновича.
Відповідно до пункту третього статті 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», на зборах суддів 13 квітня 2017 року за результатами проведеного таємного голосування, обрано головою суду Крамара Сергія Івановича з 14.04.2017р. по 13.03.2020р. включно.
19 травня 2017 року наказом на посаду заступника голови суду строком на три роки з 22.05.2017р. по 21.05.2020р. зараховано Муху Миколу Євгеновича.
Рішенням Зборів суддів Господарського суду Хмельницької області від "21" травня 2020 року за результатами таємного голосування, строком на три роки головою суду обрано суддю Муху Миколу Євгеновича з 22.05.2020р. по 22.05.2023р.
Відповідно до рішення зборів суддів від 11 серпня 2017 року затверджено персональний склад чотирьох судових колегій господарського суду Хмельницької області:
Перша судова колегія.
Головуючий колегії - суддя Димбовський В.В.
Члени колегії - судді Гладюк Ю.В., Заярнюк І.В., Смаровоз М.В.
Судді судової колегії спеціалізуються на розгляді справ зі спорів:
- пов’язаних з банківською діяльності та обігом цінних паперів;
- з корпоративних відносин;
- що виникають при виконанні господарських зобов'язань та з інших підстав.
Друга судова колегія.
Головуюча колегії - суддя Танасюк О.Є.
Члени колегії - судді Виноградова В.В., Заверуха С.В., Кочергіна В.О.
Судді судової колегії спеціалізуються на розгляді справ зі спорів:
- що виникають при укладенні, зміні, розірванні договорів;
- пов’язаних із земельними відносинами.
Третя судова колегія.
Головуючий колегії - суддя Яроцький А.М.
Члени колегії - судді Вибодовський О.Д., Грамчук І.В.
Судді колегії спеціалізуються на розгляді справ про банкрутство та пов'язаних з банкрутством (справи, у яких однією із сторін є боржник, щодо якого є порушена справа про банкрутство).
Четверта судова колегія.
Головуючий колегії - суддя Гладій С.В.
Члени колегії - суддя Музика М.В., Субботіна Л.О.
Судді судової колегії спеціалізуються на розгляді справ зі спорів:
- що виникають із захисту права власності;
- що виникають із захисту права на об’єкти інтелектуальної власності;
- із застосування антимонопольного законодавства;
- про визнання недійсними договорів.
За бездоганну роботу в господарському суді області, значні досягнення та сумлінний підхід до службових обов’язків нагороджено: Дячук Т.В. – знаком „Почесний працівник арбітражного суду України” (1994р.), знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2005р.) та Почесною відзнакою Вищої ради юстиції (2006р.); Грамчука І.В. – знаком „Почесний працівник арбітражного суду України” (1996р.) та знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2004р.); Радченю Д.І. – знаком „Почесний працівник арбітражного суду України” (2000р.); Крамара С.І. – знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2003р.) та Почесною відзнакою Вищої ради юстиції (2006р.); Олійника Ю.П. – знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2005р.); Танасюк О.Є. – знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2005р.); Шпака В.О. – знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2006р.); Виноградову В.В. – знаком „Почесний працівник господарського суду України” (2006р.).
Органом, який здійснює організаційне забезпечення роботи суду, є апарат суду, який утворений та діє відповідно до статті 149 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” та Положення про апарат господарського суду Хмельницької області.
Керівник апарату – Комарніцький Віталій Вікторович, заступник керівника апарату – Чемеринська Оксана Юріївна.
Апарат складається з шести відділів, які діють відповідно до Положення про апарат Господарського суду Хмельницької області та Положень про відділи, затверджених керівником апарату суду.
Служба управління персоналом займається реалізацією державної політики у сфері державної служби з питань кадрової роботи; здійсненням аналітичної та організаційної роботи з кадрового менеджменту; задоволенням потреби в кваліфікованих кадрах та ефективного їх використання; прогнозуванням розвитку персоналу, заохоченням працівників до службової кар’єри, забезпеченням їх безперервного навчання; документальним оформленням проходження державної служби та трудових відносин. Начальник відділу-служби – Шановна Оксана Володимирівна.
Завданням планово-фінансового відділу є: планування видатків, виконання кошторису надходжень та видатків, ведення бухгалтерського обліку, складання і подання фінансової звітності. Начальник відділу – Присяжнюк Наталія Петрівна.
Відділом інформаційно-аналітичного забезпечення та статистики проводиться робота по накопиченню, повному і своєчасному збору, вивченню та аналізу судової практики окремих категорій спорів, її обробці та систематизації, інформуванню працівників суду про судову практику окремих категорій спорів. Відділ також займається накопиченням, повним і своєчасним збором, вивченням та аналізом необхідної статистичної інформації, її обробкою, систематизацією і складанням звітів по статистиці та їх відправкою до Касаційного господарського суду Верховного Суду та Державної судової адміністрації України. Начальник відділу – Кобріна Оксана Володимирівна.
До завдань відділу документального забезпечення - канцелярії відносяться: забезпечення своєчасного опрацювання вхідної, вихідної і внутрішньої кореспонденції господарського суду, електронної пошти; оформлення, підготовка судових справ для направлення до апеляційної та касаційної інстанцій, правоохоронним органам, на експертизу, за підсудністю; здійснення контролю за веденням архівної справи у господарському суді. Начальник відділу – Баула Ірина Олександрівна.
Сектор комп’ютерного та програмного забезпечення, інформаційної безпеки здійснює інформаційно-технічне забезпечення діяльності суду, організовує впровадження в роботі суду комп’ютерних технологій, забезпечує справність системи аудіо та відео запису фіксування судового процесу технічними засобами. Завідувач сектором – Куницький Сергій Валерійович.
Служба судових розпорядників забезпечує додержання особами, які перебувають у суді, встановлених правил, виконання ними розпоряджень головуючого в судовому засіданні. Начальник відділу-служби – Полушкін Андрій Вікторович.
Крім структурних підрозділів, до складу апарату входять: прессекретар, старший секретар суду, вісімнадцять секретарів судового засідання, помічник голови суду, помічник заступника голови суду, вісімнадцять помічників суддів, завідувач бібліотеки, господарська частина.
Бібліотека суду забезпечує облік та систематизацію законодавчих та інших нормативно-правових актів України, спеціальної наукової літератури, матеріалів судової практики, що надходять до суду і своєчасне внесення відповідних змін та доповнень до них.
Господарська частина забезпечує підтримання належних умов діяльності суддів та працівників апарату.
Завдання, які покладені на працівників апарату суду, визначені відповідними посадовими інструкціями.
Першочерговим завданням господарського суду Хмельницької області з далеких часів його започаткування і до теперішнього часу залишається якісний розгляд господарських спорів. Здійснюючи судочинство, судді господарського суду області керуються принципами верховенства права, рівності учасників судового процесу перед законом і судом, незалежності суддів, гласності та відкритого судового розгляду. На щотижневих нарадах, які проходять під головуванням голови суду чи його заступників, аналізується стан здійснення правосуддя, вивчаються причини, що призводять до скасування та зміни судових рішень. Вживаються ефективні заходи, спрямовані на недопущення судових помилок та їх своєчасне виявлення. Судді, помічники суддів, спеціалісти суду та інші працівники на належному рівні забезпечують виконання функцій спеціалізованого суду.
Господарський суд області не обмежує свою роботу тільки розглядом справ. Його постійною діяльністю є виявлення при вирішенні господарських спорів порушення законності або недоліків в діяльності підприємств, установ, організацій та вивчення причин, які призводять до виникнення того чи іншого порушення, і реагування на них шляхом винесення окремих ухвал та надсилання повідомлень. Протягом 1991 – 2017 років судом надіслано 3255 окремих ухвал та повідомлень підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, а також органам внутрішніх справ та прокуратури. Судом систематично аналізуються справи за участю правоохоронних та контролюючих органів. На виконання планів роботи готуються аналітичні записки про практику розгляду окремих категорій справ.
Видання 2005 року
Видання містить тези доповідей науково-практичної конференції „Вдосконалення судочинства при здійсненні касаційної перевірки ухвал, рішень та постанов місцевих та апеляційних господарських судів щодо застосування податкового законодавства та державного регулювання господарських правовідносин” проведеної 20-21 квітня 2005 року.
Тези доповідей розміщені за розділами: Актуальні правові аспекти теоретичного характеру; Роль касаційної інстанції при здійсненні правосуддя; Проблемні питання процесуального характеру; Питання застосування та вдосконалення норм податкового законодавства;судова практика розгляду спорів у сфері податкових правовідносин; Проблемні питання, що виникають при розгляді спорів за участю податкових органів; Деякі аспекти відшкодування податків і обов'язкових платежів; Проблемні питання при вирішенні господарських спорів за участю контролюючих органів.
Видання 2006 року
Господарський (арбітражний) суд Хмельницької області: історико-правові нариси, портрети / За заг.ред. Балац Н.О. - Кам'янець-Подільський: ПП Мошак М.І., 2006, - 352 с.
Ювілейне видання висвітлює діяльність господарського (арбітражного) суду Хмельницької області, питання зародження та розвитку на території Поділля судочинства. Ознайомлює читача з особливостями податкової системи та інституту банкрутства на Поділлі і різні часи, висвітлює питання державних утворень, цехів та судоустрою на території Хмельниччини.
Книга розрахована на широке коло читачів, краєзнавців.
Видання 2011року
Поділля: із глибини віків у сьогодення. Історичні нариси / за заг. ред. Крамара С. І. - Кам'янець-Подільський: ПП "Медобори-2006", 2011.-328 с.
Ювілейне видання висвітлює історичні події, які відбулися на території Подільської землі, розвиток місцевості, на якій знаходиться сучасний Хмельницький, історичне походження назви Поділля з часів середньовіччя до сьогодення.
Розглядаються питання, пов'язані з приналежністю території краю до Польської, Литовської та Російської держав в різні історичні періоди, містяться окремі відомості про князів, які в той чи інший період часу володіли подільськими землями та досліджується питання територіальних меж Пониззя, Поділля, Подільського воєводства та Подільської губернії. Досліджуються історичні та правові аспекти системи оподаткування у різні часи на Поділлі.
Книга розрахована на широке коло читачів, краєзнавців.
У Науково практичному збірнику „Краєзнавець Хмельниччини” (м. Кам’янець-Подільський, 2013 рік, випуск 4) Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Хмельницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України та Центру дослідження історії Поділля розміщено рецензію доктора історичних наук, професора Баженова Л.В. на видання господарського суду Хмельницької області 2006 року „Поділля: із глибини віків у сьогодення. Історичні нариси” за загальною редакцією голови суду Крамара С.І.
Зокрема, у своїй рецензії Баженов Л.В. вказав, що виданий з нагоди 20-ї річниці створення системи господарських судів України, збірник об’єднав співробітників господарського суду Хмельницької області на чолі з головою цієї установи суддею Крамаром С.І., які не тільки щоденно готують і проводять судові засідання, але й поєднують свою працю із науковими знаннями та історичним краєзнавством, дослідженням історії розвитку правових відносин і суддівства на Поділлі від давнини до сьогодення.
Зазначив, що збірник складається з двох розділів (частин). У першому, автором якого виступає Крамар С.І., вміщені нариси про вплив магдебурзького права на становлення судочинства, з історії фундації та діяльності господарського суду Хмельницької області, про роль судової влади в наші дні. Другий розділ складається із історичних нарисів про наш край. На думку автора рецензії, тут варто прочитати нарис заступника голови суду Олійника Ю.П. „Сторінки історії місцевості, на якій розташоване сучасне місто Хмельницький”, судді Заверухи С.В. і провідного спеціаліста Свіжої О.О. „Поняття „Поділля” в історичному часі та просторі”, начальника інформаційно-аналітичного відділу суду Кочергіної В.О. „Подільська земля: становлення території та історичні події” й інші.
Загалом рецензоване видання висвітлює історичні події, які відбувалися на Подільській землі в межах сучасних Хмельницької і Вінницької областей, в тому числі історичне походження назви регіону з часів середньовіччя до сьогодення, питання територіальних меж історико-географічного Пониззя, Поділля, Подільського воєводства та Подільської губернії, проблеми, пов’язані з приналежністю території краю до Литовської, Поліської та Російської держав, історичні та правові аспекти життя населення краю у різні часи. Збірник містить досить цікаві статистичні дані у вигляді діаграм, таблиць-схем, а також добірку кольорових фотосвітлин про господарський суд Хмельницької області й ілюстрації з історії краю.
Видання 2011 року
У збірнику наводяться тексти основних законів та постанов Пленуму ВГСУ за 2011рік, якими керуються у своїй діяльності судді господарського суду.
Тексти чинних нормативних актів (станом на 21.11.2011р.) звірено з нормативними документами інформаційно-пошукової системи „Законодавство”.
Упорядники: Крамар С.І. голова господарського суду Хмельницької області, Олійник Ю.П. заступник голови господарського суду Хмельницької області – 525 с.
Видання 2012 року
Господарський процесуальний кодекс України з постатейними матеріалами – Кам’янець-Подільський: ПП „Медобори – 2006”, 2012. – 640 с.
У виданні вміщено текст Господарського процесуального кодексу України з постатейними матеріалами (систематизовані та згруповані за статтями ГПК витяги з постанов Пленумів, роз’яснень, листів Верховного Суду України, Вищого господарського суду України, рішень Конституційного Суду, окремих законів та інших нормативних актів).
Тексти чинних нормативних актів та інших документів (станом на 01.06.2012р.) звірено із інформаційно-пошуковою системою „Законодавство”.
Упорядники: Крамар С.І. – голова Господарського суду Хмельницької області; Олійник Ю.П. – заступник голови Господарського суду Хмельницької області; Рєзнікова В.В. – доктор юридичних наук, доцент, професор кафедри трудового, земельного та господарського права Хмельницького університету управління та права; Кобріна О.В. – начальник інформаційно-аналітичного відділу Господарського суду Хмельницької області; Адамчук С.В. – провідний спеціаліст інформаційно-аналітичного відділу Господарського суду Хмельницької області; Свіжа О.О. – помічник судді Господарського суду Хмельницької області.
Видання 2016 року
Тисячоліття розвитку: від купецьких до господарських судів
За заг. ред. Крамара С.І. – Хмельницький, 2016.
Ювілейне видання висвітлює історичний розвиток системи сучасних господарських судів України та, зокрема, господарського суду Хмельницької області.
У книзі також вміщено авторську концепцію відновлення довіри громадян до судової системи України. Окрім того, досліджуються окремі аспекти діяльності органів місцевого самоврядування та судочинства в м. Кам’янці – Подільському протягом XV-XVIII століть та проведено історичний аналіз привілею на самоврядування, наданого у XVI столітті місту Меджибожу.
Книга розрахована на широке коло читачів, краєзнавців.