Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗАТВЕРДЖЕНО
Загальними зборами трудового колективу
господарського суду Хмельницької області
Протокол від 03.03.2018р.
1. Загальні положення.
1.1. Правила внутрішнього трудового розпорядку визначають внутрішній трудовий розпорядок працівників (далі – працівники суду), режим їх роботи, засади регулювання трудових відносин, умови заохочення працівників за сумлінну працю, відповідальність за порушення трудової дисципліни, та запроваджуються з метою вдосконалення організації праці, зміцнення трудової і виконавської дисципліни, забезпечення раціонального використання робочого часу, високої ефективності та якості роботи працівників.
Положення правил внутрішнього трудового розпорядку поширюються на державних службовців лише в частині, що не суперечить правилам внутрішнього службового розпорядку.
1.2. Правила внутрішнього трудового розпорядку (далі – Правила) для працівників суду розроблено відповідно до статті 43 Конституції України та з урахуванням вимог Законів України «Про судоустрій і статус суддів», Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів.
1.3. Трудова дисципліна забезпечується методами переконання та заохочення до сумлінної праці. Недотримання або порушення зазначених правил є підставою для застосування передбаченої чинним законодавством відповідальності до винних.
Діяльність працівників апарату суду ґрунтується на таких основних принципах:
- служіння українському народу;
- законності;
- гуманізму;
- верховенства права – забезпечення пріоритету прав і свобод людини і громадянина;
- професіоналізму, доброчесності, політичної неупередженості, ефективності, компетентності, ініціативності, чесності, стабільності, прозорості, патріотизму;
- персональної відповідальності.
1.4. Усі питання, пов’язані із застосуванням правил внутрішнього трудового розпорядку, вирішуються головою суду та керівником апарату суду або особами, які виконують їхні обов’язки, в межах наданих повноважень, а у випадках, передбачених законодавством України, спільно або за погодженням з трудовим колективом.
1.5. Правила поширюються на всіх працівників суду, незалежно від посади та порядку призначення і є обов'язковими для всіх працівників суду.
2. Порядок прийняття і звільнення працівників.
2.1. Порядок зарахування та виключення зі штату суду суддів.
2.1.1. Порядок зарахування суддів до штату суду та виключення їх зі штату здійснюються відповідно до Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та чинного трудового законодавства на підставі наказу, що видається головою суду згідно з актом про обрання, переведення на посаду судді чи звільнення з посади судді.
2.1.2. При зарахуванні до штату суду суддя повинен подати такі документи:
- заяву про зарахування;
- трудову книжку;
- копії документів про освіту, у тому числі про повну вищу освіту, науковий ступінь, вчене звання, підвищення кваліфікації;
- власноруч заповнену особову картку;
- копію паспорта громадянина України;
- копію військового квитка;
- копію документів про надання пільг.
2.1.3. Суддя виключається із штату суду шляхом видачі наказу головою суду у випадку припинення повноважень судді відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів».
2.2. Порядок призначення та звільнення працівників апарату суду.
2.2.1. Прийняття на посади та звільнення з посад працівників патронатної служби, працівників, які виконують функції з обслуговування, та робітників з обслуговування суду проводиться відповідно до вимог трудового законодавства.
2.2.2. Помічник судді (помічник голови суду, заступника голови суду) призначається на посаду та звільняється з посади керівником апарату суду за поданням судді (голови суду, заступника голови суду відповідно).
Помічник судді призначається на посаду на час виконання суддею повноважень судді .
2.2.3. Під час укладення трудового договору громадяни зобов’язані подати до служби управління персоналом:
- заяву про призначення;
- копію паспорта громадянина України;
- трудову книжку, оформлену в установленому порядку;
- власноруч заповнену особову картку;
- дві фотокартки розміром 4х6 см;
- документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію);
- копію довідки реєстраційного номера облікової картки платника податків;
- військовий квиток та його копію (для військовослужбовців або військовозобов’язаних).
Прийняття на роботу без подання зазначених документів не допускається.
2.2.4. Прийняття на роботу працівників апарату суду оформлюється наказом, який видає керівник апарату суду. У наказі зазначається найменування посади згідно із штатним розписом та умови оплати праці. Наказ доводиться до відома працівника під підпис.
2.2.5. При укладенні трудового договору з метою перевірки відповідності працівника займаній посаді може бути встановлено випробування. Умова про випробування зазначається в наказі про прийняття на роботу.
Випробування встановлюється згідно із законодавством.
Якщо працівник в період випробування був відсутній на роботі у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або з інших поважних причин, строк випробування може бути продовжено на відповідну кількість днів, протягом скількох він був відсутній.
Якщо після закінчення строку випробування працівник продовжує працювати, то він вважається таким, який витримав випробування, і трудовий договір з ним може бути розірвано лише на загальних підставах.
2.2.6. Під час прийняття працівника на роботу або в разі переведення його у встановленому порядку на іншу посаду відповідальні особи зобов’язані:
- ознайомити працівника з його посадовою інструкцією під розписку та надати йому копію вказаної інструкції;
- роз’яснити працівникові його права і обов’язки, істотні умови праці та умови оплати праці;
- ознайомити його з цими Правилами, з Правилами поведінки працівника суду (для працівників апарату суду) під підпис працівника;
- забезпечити працівника індивідуальною карткою пропускної системи;
- визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;
- проінструктувати працівника щодо техніки безпеки, протипожежної охорони та інших правил з охорони праці.
2.2.7. Переведення працівників апарату суду на іншу посаду здійснюється згідно із законодавством.
2.2.8. Працівникам, що стають на роботу вперше оформлюється трудова книжка. Ведення трудових книжок здійснюється згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників.
Трудові книжки працівників зберігаються, як документи суворої звітності у службі управління персоналом.
2.2.9. Припинення трудового договору може мати місце лише на підставах, передбачених чинним законодавством.
2.2.10. Працівники апарату суду мають право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це керівництво суду письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу через причини, передбачені частиною першою статті 38 Кодексу законів про працю України, керівництво суду повинно розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник. За домовленістю між працівником і керівництвом суду трудовий договір може бути розірваний і до закінчення строку попередження про звільнення.
2.2.11. Особа, яка звільняється повинна передати відповідним посадовим особам усі отримані для виконання своїх службових обов’язків матеріальні цінності, документи, підписати обхідний лист і передати його до служби управління персоналом.
2.2.12. Припинення трудового договору працівників апарату суду оформляються наказом керівника апарату суду.
2.2.13. У день звільнення працівнику видається його трудова книжка із занесенням до неї записом про звільнення та проводиться з ним повний розрахунок. Записи про причини звільнення у трудову книжку повинні заноситись відповідно до наказу та точно відповідати формулюванню чинного законодавства і з обов’язковим посиланням на відповідну норму закону. Днем звільнення вважається останній день роботи.
3.Основні обов’язки і права працівників суду.
3.1. Основні права та обов’язки судді.
3.1.1. Права та обов’язки судді, пов'язані зі здійсненням правосуддя, визначаються Конституцією України, статтею 56 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Кодексом професійної етики судді та іншими нормативними актами.
3.2. Права та обов’язки працівників апарату суду.
3.2.1. Працівники апарату суду мають право:
- користуватись правами і свободами, які гарантуються громадянам України Конституцією та законами України;
- брати участь у розгляді питань і прийнятті відповідних рішень у межах своїх повноважень;
- на повагу до особистої гідності, справедливого і шанобливого ставлення до себе з боку керівництва суду, співробітників та громадян;
- на чітке визначення посадових обов’язків;
- на просування по службі з урахуванням кваліфікації та здібностей;
- на належні для роботи умови праці та їх матеріально-технічне забезпечення;
- на оплату праці залежно від займаної посади;
- на відпустки, соціальне та пенсійне забезпечення відповідно до закону;
- на професійне навчання, зокрема за державні кошти, відповідно до потреб державного органу;
- на участь у професійних спілках з метою захисту своїх прав та інтересів;
- на оскарження в установленому законом порядку рішень про накладення дисциплінарного стягнення, звільнення з посади, а також висновку, що містить негативну оцінку за результатами оцінювання його службової діяльності;
- на захист від незаконного переслідування з боку державних органів та їх посадових осіб;
- на отримання від державних органів, підприємств, установ та організацій, органів місцевого самоврядування необхідної інформації з питань, що належать до його повноважень;
- на проведення службового розслідування за його вимогою з метою зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозри.
3.2.2. Працівники апарату суду зобов’язані:
- дотримуватись Конституції України та інших актів законодавства України, положень, а також посадових інструкцій і цих Правил;
- не допускати порушень прав і свобод людини і громадянина;
- сумлінно та на належному організаційному рівні виконувати свої службові обов’язки, відповідно до посадових інструкцій, наказів, розпоряджень та доручень керівництва суду;
- проявляти ініціативу та творчість у роботі, постійно вдосконалювати організацію своєї роботи і підвищувати професійну кваліфікацію;
- виконувати свої посадові обов’язки чесно, неупереджено, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильності до окремих фізичних і юридичних осіб; політичних партій;
- забезпечувати ефективність роботи;
- зберігати державну таємницю, інформацію про громадян, що стала їм відома під час виконання обов'язків, а також іншу інформацію, яка згідно із законодавством не підлягає розголошенню;
- підвищувати продуктивність своєї праці, а також вносити пропозиції щодо вдосконалення робочого процесу і організаційної структури суду;
- діяти в межах своїх повноважень;
- у разі одержання доручення, яке суперечить чинному законодавству, працівник апарату суду зобов’язаний невідкладно в письмовій формі доповісти про це посадовій особі, яка дала доручення, а у разі наполягання на його виконанні – повідомити вищу за посадою особу;
- шанобливо ставитись до громадян, керівників і співробітників, дотримуватись високої культури спілкування, не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам держави;
- постійно поліпшувати стан відповідності своїх умінь, знань і навичок функціям та завданням займаної посади, підвищувати свій професійний, інтелектуальний та культурний рівень як за освітньо-професійними програмами, так і шляхом самоосвіти;
- дотримуватись ділового стилю у зовнішньому вигляді;
- підтримувати своє робоче місце та обладнання у порядку, чистоті та справному стані, а також забезпечувати встановлений порядок зберігання матеріальних цінностей і документів;
- бережливо ставитись до майна та обладнання, забезпечувати їх ефективне і раціональне використання, а також економно витрачати матеріали, електроенергію та інші матеріальні ресурси (цінності);
- дотримуватись вимог охорони праці, техніки безпеки, санітарії і протипожежної безпеки, що передбачені відповідними правилами та інструкціями;
- вживати заходів щодо негайного усунення обставин, причин і умов, що створюють перешкоди чи ускладнюють виконання обов’язків або утруднюють нормальну діяльність суду та негайно повідомляти про це відповідальних осіб, керівництво суду;
- після завершення робочого часу працівники апарату суду, які останніми залишають робочі місця, зобов’язані вимикати світло в кабінетах, в яких вони безпосередньо працюють, а також коридорах приміщень суду, на яких розміщенні ці кабінети;
- суворо дотримуватись вимоги щодо заборони паління в приміщеннях (на робочих місцях, у кабінетах та місцях загального користування);
- невідкладно повідомляти керівництво та службу управління персоналом про свою тимчасову непрацездатність;
3.2.3. Конкретний перелік посадових обов’язків працівників апарату суду визначається посадовими інструкціями та затверджується керівником апарату суду або особою, яка виконує його обов’язки.
Працівники виконують також інші обов’язки відповідно до чинного законодавства України.
3.2.4. З метою реалізації принципу неупередженості суддів та працівників апарату, обмеження їхнього позапроцесуального спілкування з представниками сторін у справах, а також з метою посилення їхньої безпеки усім працівникам суду безумовно дотримуватись вимог щодо обмеження доступу представників сторін у справах та інших сторонніх осіб.
4. Основні обов'язки керівництва суду.
4.1. Обов’язки голови суду визначені статтею 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Голова суду:
- представляє суд як орган державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами;
- визначає адміністративні повноваження заступника голови місцевого суду;
- контролює ефективність діяльності апарату суду, погоджує призначення на посаду керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду, а також вносить подання про застосування до керівника апарату суду, його заступника заохочення або накладення дисциплінарного стягнення відповідно до законодавства;
- видає на підставі акта про призначення судді на посаду, переведення судді, звільнення судді з посади, а також у зв’язку з припиненням повноважень судді відповідний наказ;
- повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію суддів України та Державну судову адміністрацію України, а також через веб-портал судової влади про вакантні посади суддів у суді у триденний строк з дня їх утворення;
- забезпечує виконання рішень зборів суддів місцевого суду;
- організовує ведення в суді судової статистики та інформаційно-аналітичне забезпечення суддів з метою підвищення якості судочинства;
- сприяє виконанню вимог щодо підвищення кваліфікації суддів місцевого суду;
- вносить на розгляд зборів суду пропозиції щодо кількості та персонального складу слідчих суддів;
- здійснює інші повноваження, визначені законом.
4.2. Голова суду з питань, що належать до його адміністративних повноважень, видає накази і розпорядження.
4.3. У разі відсутності голови суду його адміністративні повноваження здійснює заступник голови суду. За відсутності й заступника голови суду – суддя який має більший стаж роботи на посаді судді.
4.4. Розподіл обов’язків між головою та заступником голови суду визначається наказом «Про розподіл обов’язків між головою та заступником голови господарського суду Хмельницької області».
4.5. Організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату.
Основні обов’язки керівника апарату суду:
- здійснює безпосереднє керівництво апаратом суду, забезпечує організацію роботи структурних підрозділів суду, працівників апарату суду, їх взаємодію у виконанні завдань, покладених на апарат суду;
- організовує та контролює ведення діловодства в суді відповідно до інструкції з діловодства;
- здійснює заходи щодо забезпечення належних умов діяльності суддів та працівників апарату суду, інформаційно-нормативного забезпечення їх діяльності;
- організовує та забезпечує розроблення і подання на затвердження в установленому порядку структури та штатної чисельності апарату суду, а також кошторису видатків на утримання суду;
- організовує та контролює роботу з фінансового та кадрового обслуговування апарату суду;
- забезпечує виконання працівниками апарату Правил поведінки працівника апарату суду, Правил внутрішнього службового розпорядку державних службовців та Правил внутрішнього трудового розпорядку;
- є керівником державної служби суду, забезпечує реалізацію єдиної державної політики у сфері державної служби;
- призначає осіб на посади державної служби та звільняє їх з посад;
- виконує функції роботодавця для працівників апарату суду, які не є державними службовцями;
- забезпечує дотримання державними службовцями службової дисципліни;
- здійснює інші повноваження керівника державної служби суду в державному органі відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- забезпечує виконання рішень зборів суддів з питань внутрішньої діяльності суду;
- виконує доручення голови суду, рішення зборів суддів щодо організаційного забезпечення діяльності суду.
4.6. Керівник апарату суду несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу, інформує збори суддів про свою діяльність.
4.7. Керівник апарату суду має заступника.
4.8. Заступник керівника апарату суду відповідно в межах своїх повноважень забезпечує організованість та злагодженість у роботі структурних підрозділів суду, працівників апарату суду, їх взаємодію у виконанні завдань, покладених на апарат суду щодо організаційного забезпечення діяльності суду, суддів та судового процесу. У разі відсутності керівника апарату суду (відрядження, хвороба, відпустка, тощо) виконує його обов’язки.
5. Робочий час і його використання.
5.1. Норма тривалості робочого часу працівників суду відповідно до законодавства не може перевищувати 40 годин на тиждень. Установлюється п’ятиденний робочий тиждень з двома вихідними – суботою та неділею.
Відповідно до чинного режиму роботи в суді встановлюється такий трудовий розпорядок:
Початок роботи |
9.00 год. |
Перерва на обід |
13:00-13:45 год. |
Закінчення роботи у п’ятницю |
18:00 год. 16год.45хв. |
Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників скорочується на одну годину.
З метою дотримання трудової дисципліни у суді запроваджено електронну систему контролю доступу.
Реєстрація входу та виходу працівників апарату суду з приміщення здійснюється за допомогою системи карткового доступу та є обов’язковою.
5.2. Працівникам надається перерва для відпочинку та харчування. Перерва не входить в робочий час. Працівники використовують час перерви на свій розсуд, на цей час вони можуть відлучатись з місця роботи.
5.3. Залучення працівників до надурочної роботи, роботи у вихідні, святкові та неробочі дні проводиться у випадках та за умов, передбачених чинним законодавством, за письмовим наказом керівника.
Для виконання невідкладної та непередбаченої роботи державні службовці зобов'язані за розпорядженням керівника з'являтись на службу у вихідні, святкові та неробочі дні. Інші категорії працівників суду можуть залучатись до роботи у ці дні у встановленому законодавством порядку. Робота у вихідні, святкові та неробочі дні компенсується відповідно до чинного трудового законодавства.
5.4. У робочий час забороняється відволікати працівників від їхньої безпосередньої роботи для виконання ними громадських доручень, що не пов’язанні з діяльністю суду.
5.5. За угодою між працівником і керівництвом суду може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом - неповний робочий день або неповний робочий тиждень, відповідно до законодавства
5.6. Питання зміни часу початку та закінчення роботи для окремих працівників, за необхідності, вирішується керівництвом суду в індивідуальному порядку.
6. Відпустки.
6.1.1. Працівникам надаються відпустки зі збереженням на цей період місця роботи (посади) і заробітної плати відповідно до чинного законодавства України.
Порядок надання щорічних оплачуваних та додаткових відпусток суддям визначений відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», а державним службовцям - Законами України «Про державну службу» та «Про відпустки». Тривалість та порядок надання щорічних оплачуваних та додаткових відпусток іншим працівникам апарату суду (працівникам патронатної служби, працівникам які виконують функції з обслуговування та робітникам з обслуговування суду) визначений відповідно до Закону України «Про відпустки» .
6.1.2. Надання відпусток суддям та керівнику апарату оформлюється наказом голови суду, працівникам апарату суду – наказом керівника апарату суду.
6.1.3. Забороняється ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд.
6.1.4. За рішенням керівництва суду, у зв’язку з виконанням невідкладного завдання державний службовець може бути відкликаний із щорічної основної або додаткової відпустки за вислугу років. Частина невикористаної відпустки надається у будь-який інший час відповідного року чи приєднується до відпустки у наступному році.
6.1.5. Відкликання зі щорічних відпусток інших працівників апарату суду допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків та в інших випадках, передбачених законодавством.
6.1.6. Працівникам надаються оплачувані щорічні та додаткові відпустки відповідно до чинного законодавства, затвердженого графіка або за згодою сторін.
Черговість надання відпусток визначається графіком, який затверджується керівництвом суду на кожен календарний рік не пізніше 5 січня. Графік складається з урахуванням необхідності забезпечення нормальної діяльності суду та особистих інтересів працівників і можливості їх відпочинку. Графік доводиться до відома всіх працівників.
6.2. Відпустки суддів.
6.2.1. Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою суддівської винагороди та допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.
6.2.2. Суддям, які мають стаж роботи більше 10 років, надається додаткова оплачувана відпустка тривалістю 15 календарних днів.
6.3. Відпустки працівників апарату суду.
6.3.1. Тривалість відпусток працівникам патронатної служби, працівникам які виконують функції з обслуговування та робітникам встановлюється Кодексом законів про працю України та Законом України «Про відпустки» терміном 24 календарних дні. Колективним договором можуть установлюватись інші види відпусток.
7. Заохочення за трудові досягнення та успіхи у роботі.
7.1. За зразкове виконання трудових обов'язків, тривалу і бездоганну роботу, новаторство у праці, сумлінне ставлення до роботи та інші вагомі досягнення у роботі до працівників апарату суду може бути застосовуватись такі види заохочень:
1) оголошення подяки керівника апарату суду;
2) внесення в установленому порядку подання про нагородження відзнаками Ради суддів України, Державної судової адміністрації України, відзнаками інших державних та громадських органів, а також державними нагородами України.
7.2. Відомості про заохочення працівників апарату заносяться до трудової книжки працівника.
8. Відповідальність за порушення трудової дисципліни.
8.1. Дисциплінарне провадження щодо судді.
Заходи дисциплінарного впливу щодо суддів застосовуються згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
8.2. Відповідальність за порушення трудової дисципліни працівників апарату суду.
8.2.1. За порушення трудової дисципліни, тобто невиконання або неналежне виконання з вини працівника покладених на нього трудових обов'язків та недотримання цих Правил до працівників апарату суду (у тому числі працівників патронатної служби) застосовуються наступні дисциплінарні стягнення:
- догана;
- звільнення.
До застосування стягнення від порушника трудової дисципліни повинні бути витребувані пояснення у письмовій формі. Відмова працівника від дачі таких пояснень не є перешкодою для застосування стягнення.
При застосуванні стягнення враховується тяжкість дисциплінарного проступку, обставини, які обтяжують та пом’якшують відповідальність, попередні робота та поведінка працівника.
Наказ про застосування стягнення із зазначенням мотивів його застосування оголошується працівнику під підпис у триденний строк.
Оскарження наказу про застосування дисциплінарного стягнення провадиться в установленому законодавством порядку.
Якщо протягом року після накладення дисциплінарного стягнення до працівника не буде застосоване нове дисциплінарне стягнення, він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення.
Якщо працівник апарату суду не вчинив нового порушення і виявив себе сумлінним працівником, дисциплінарне стягнення стосовно нього може бути знято до закінчення року, протягом якого воно було накладено, за ініціативною керівника апарату суду чи ініціативою безпосереднього керівника такого працівника.
Протягом строку дії дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.